“MUR I PERIUDHES TURKE” apo… MUR I PERIUDHËS SË PUSHTIMIT TURK..!

Nga Pirusti News
995 Shikime

Dy ditë me parë isha ne qytetin e Durrësit për nje qëndrim të shkurter, jo më shumë se dy orë. Teksa veshtroja perreth, në sheshin para Bashkisë se ketij qyteti, me tërhoqi vëmendjen një objekt historik që datonte më vitin 1502….Perveç faktit historik mjaft te veçantë që lidhet me vjetërsine e këtij ndërtimi, pra rreth 510 vjeçar, ajo qe me habiti me shumë ishte një tabelë që e lajmëronte këtë…

Ne tabelën dy gjuhëshe, as më pak dhe as më shumë shkruhet:

“MUR I PERIUDHES TURKE”

…..Çfar është kjo periudhë turke…..?
Natyrisht ka të bëje me pushtimin turk….Disa here thashë me vehte, pse nuk është shkruajtur e vërteta:

 “MUR I PERIUDHËS SË PUSHTIMIT TURK”. !!??

Kujt i intereson qe kjo periudhe te maskohet kaq paturpësisht madje me një përkthim sakat në gjuhën anglese, si të ishte marrë më google….Historia është histori, dhe nuk mund te maskohet kaq trashë, me një tabele apo si….
Për ta vijuar më qarte. Në një takim përkujtimor në  Rreshen, kushtuar një martireje te vërtete te kombit shqiptar Musine Kokalarit, në  mendje më mbeti një thënie e rrallë e saj, shumë aktuale edhe sot, dhe që nga te gjithë duhet mbajtur mend…”Qe te jesh shqiptar, nuk duhet te jesh komunist”

Ndersa une duke qenë 100 përqint dakort me citimin e të ndjerës Musine Kokalari,  në përshtatje të kësaj thënie, mund të citoj:

Që te jesh shqiptar, nuk duhet te jesh turk”….

A. Ndoja Botuar me: 2013-02-10

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan