Fshati Blinisht drejt zhdukjes, Njeri krah i NBT-Oil rrënohet totalisht

Nga Pirusti News
3 752 Shikime

Një ndër ivestimet më elitare në zonën e Mirditës, ku janë të punësuar mbi 80 veta është rrënuar totalisht  ne anen a malit në orët e para të ditës së sotme. Ndersa eshte i pa prekur dhe tërësisht funksional ne anën tjetër te autostradës, nga ana e lumit. Një fenomen i pa zakontë natyror që është provokuar nga reshjeve të shumta, ka bërë që mali sipër autostradës në drejtimin ku është NBT-Oil, një ivestim shumë funksionësh, të dëmtohet totalisht.

Por ajo çfar është më e rëndësishme, nuk ka dëme në njerëz. Ndërsa në atë vend që ishte pikëndalese e mijëra udhëtarëve në rrugën e kombit, janë dëmtuar jo vetëm pika e karburantit, por edhe bar-restorati, supermarketi etj. Situta e krijuar është mjaft e rëndë, pasi pritet të rrënohet totalisht fshati Blinisht. Toka ka rrëshqitur totalisht në një sipërfaqe disa mijë metra2, nga autostrada deri të rruga e vjetër e cila ka qenë rikostruktur dhe asfaltuar kohët e fundit.

Gjatë paradites në vendin e ngjarjes kanë shkuar drejtuesit e prefekturës së Lezhës, të Bashkisë Mirditë dhe të Njësisë Administrative Orosh, ku po bëhen konstatimet e fundit, si edhe përcaktimi i masave për daljen nga situata e rëndë.

Në një prononcim për mediat, kryetari i Bashkisë Mirditë u shpreh:
““Unë jam këtu duke inspektuar këto familje që janë në zonë ndërsa është dashur edhe evakuimi i tyre. Kjo situatë i kalon kopetencat dhë mundësitë e Bashkisë Mirditë, kështu që qeveria duhet të marrë masat e nevojshme për të sjellë edhe specialistët e saj. Duhet ndërhyrë për të mbrojtur rrugën e kombit nga shembja. Shikoni se shtëpitë janë shembur, pra kemi humbur një fshat të tërë, kjo duket tashmë.””

 

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan