+383…! Prej datës 24 mars 2018, për herë të parë në historinë e saj, Kosova me prefiksin unik të saj.

Nga Pirusti News
1 098 Shikime

Isha duke udhëtuar, madje duke mbajtur timonin në pamje të kufizuar kur në celularin tim me vjen nje sms. Ishte nga Mifail Bytyqi, miku dhe kolegu im gazetar i njohur prej vitesh, që është themelues dhe drejtues i televizionit të Prizrenit, më saktë TV-Prizreni. Në sms e tij shkruante:

“Ju informojme se nga 24 mars, prefiksi +381 i tel.fikse do te jete i pamundur. Tani duhet te perdoret kodi +383. Ju lusim te njoftoni partnerët dhe miqtë tuaj”.

Unë pa e zgjatur, ndonëse në kushte të pa lejueshme për komunikim i përgjigjem: +383…!!…i kujt është ky prefix… A është definuar prefixi i Kosovës, apo si?

Përgjigja e Mifail Bytyqit ishte kjo: Po, që nga data 24 mars 2018 , ky do të jetë Prefiksi i i Kosovës…

…Ky është lajm, i përgjigjem unë. Është i njëjtë pse jo, me lajmin kur u shpall pavarësia e Kosovës…

Tashmë është bërë e ditur se Në përputhje me marrëveshjen e Brukselit, sipas të cilës, Kosova pajiset me prefiksin +383 dhe nxjerr jashtë përdorimit prefikset +377, +386 dhe +381, që ishin prefikse të shteteve të tjera si Sllovenia, Serbia etj, por që ishin të detyruar të përdoreshin nga shtetasit e Republikës së Kosovës.

Urime Kosovë për prefiksin tënd..!

Prej nesër duhet ta përdorni prefiksin +383

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan