Ansambli “Mirdita” Mjeshtër i Madh, në udhët e historisë përmes disa pamjeve filmike, të rreth 40 viteve më parë

Nga Pirusti News
2 884 Shikime

Ansambli “Mirdita” Mjeshtër i Madh me një rivitalizim mjaft të spikatur vitet e fundit, ka një histori të gjatë që vjen prej dekadash. E ndërsa vijon të ketë ngjitje të përhershme dhe suksese të njëpasnjëshme, çka tashmë është e njohur falë edhe mundësisë që ofrojnë zhvillimet e reja në fushën e publicitetit si nga interneti dhe televizione të shumta, një video nga arkiva e televizionit shqiptar, përmes kameras së Xhelal Markut përcjell jo pak nga aktivitetet e paraviteve 90-të. Janë këngëtarë si Fran Vorfi, Kol Zefi, Dod Prendi, Anton Gjoka, Fran Preçi, Luljeta Përbasha, Ndue Përkola etj, etj, që janë përfshirë në këto pamje e vijnë nga rreth 35-40 vite më parë.

Natyrisht ne këto pamje spikat aty edhe Gjok Beci, një pendë e artë e Ansamblit “Mirdita” ndër vite, por edhe drejtues i qendrave kulturore si në Rubik etj.

Janë të shumtë talentët mirditore kontribuan ne kete Ansambël. Duhet theksuar se ngjitja në piedestal e muzikës mirditore ka dhe kontributin e padiskutueshëm të kompozitorit të madh DORIAN NINI. Ai rrebeloi e kompozoi mrekulli (megjithëse ishte në ato kushte që dihen) dhe bëri të mundur që emri i Mirditës në muzikën popullore të ngjitej lart, e të kishte veçanti nga shumë të tjerë. Meritë e tij ishte dhe në çmimin e parë në Gjirokastër. Puna gjigande e tij me grupin e burrave bëri evidentimin e ketij grupi dhe të tē gjithë ansamblit MIRDITA.

Janë mjeshtra të kostumografisë së këtij ansambli si Lin Loci, Zef Tusha, por dhe Mark Përshqefa mjeshtër i çiftelive, me të cilat ansambli paraqitej në çdo eveniment kombëtar e më vonë ndërkombëtarë. Janë disa minuta filmime nga puna që bëhej për prodhimin e këtyre vlerave, pa të cilat ansambli nuk mund të kishte ecuri të suksesshme.

Lin Loci përcillte një kostumografi mirditore, të gjurmuar dhe me 36 variante dhe nënvariantet e saj që nga veshjet Ilire, veshjet e barinjve, e pa përsëritshme në të gjithë hapësirën etnografike shqiptare. Pjesë e pamjeve filmike janë edhe grupi i instrumentistëve Tom Lleshi, Pashk Filopati, Gjin Dona, Kujtim Vladi etj, por edhe drejtori i kulturës së asaj kohe i Pallatit të Kulturës z. Bardhok Sulejmani.

a. ndoja

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan