Dobësia e Pirros/ Poezi nga Nikollë Loka

Nga Pirusti News
736 Shikime

 

Dobësia e Pirros

Sikur qielli të rrëzohej

mbi supe do t’i rrinte,

e mali që shëmbet

do ta thërriste për ndihmë.

Zeusit zemërak

po t’i idhnohej,

do t’i kërkonte dyluftim.

 

Po dhimbja e një nëne,

urrejtje,

më e forte se një tërbim,

ishte më e fortë se perënditë.

Për ta vrarë Heroin

mjaftoi veç një pasdite,

një tjegull dhe njeriu

që ia njihte dobësinë.

 

Stërgjyshi Akil

i vdekshëm te thembra,

e Pirro në qafë,

ku trupi

kryet mban mbi shpinë.

Të dy forcën që s’ndal

e fshehën te zemra,

ku ruanin mëkatet dhe lavdinë.

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan