Oda DIBRANE, Ansambli Mirdita me vlerësime të larta

Nga Pirusti News
1 774 Shikime

Juria e “Oda Dibrane 2018″, e kryesuar nga prof. Zef Çoba ka dhënë vlerësimet më të larta për Ansamblin Mirdita (Mjeshtër i Madh), që ishte pjesëmarrës në netët e konkurimit në këtë  event mbarëkombëtar me traditë disavjeçare.

  1. Ansambli Mirdita (Mjeshtër i  Madh),  me prurjet më të mira autentike të folkut të krahinës në “Oda Dibrane 2018”.
  2. Mark Gjonaj dhe Fran Pali, solistët më të mirë të këtij edicioni (bilbil dhe çifteli) me formacionin orkestral të Ansamblit.
  3. Me çmimin e madh “Hazis Ndreu” vlerësohet  rapsodi i Ansamblit Mirdita, Marjan Lleshaj.

Ky event tradicional i folkut mbarëkombëtar mblodhi artistë ngae gjithë hapësira mbarëshqiptare, i drejtuar nga kulturologu i njohur dibran Veli Vraniçi. Për pesë net me rradhë si Dibra ashtu dhe Dibra e Madhe përjetuan emocione të forta nga prurjet interesante të folkut shqiptar, formacionet orkestrale, rapsodë dhe valltarë.

Ansambli Mirdita u paraqit në natën e parafundit në konkurim duke sjellë performanca live si në instrumentale, këngë rapsodike dhe baladë.

Natyrisht, pika më e fortë e këtij përfaqësimi ishte virtuoziteti në interpretim, ndaj u përzgjodh orkestrale e 1978-s, sjellë me disa variacione të përpunuara me shumë ngjyrë e ritëm. Ndaj dhe ajo u duartrokit gjatë nga publiku dibran e më gjerë.

Pika tjetër e fortë ishin vokalet, ndër më të mirat në këtë event, ku u veçua ai i Marjan Lleshaj, Besim Lekgega dhe Prena Beleshi. Cmimi i madh “Haziz Ndreu”  iu dha rapsodit Marjan Lleshaj.

Ndërka dy virtuozët e formacionit orkestral Mark Gjonaj dhe Fran Pali, që rivjen në skenë pas 40 viteve, juria i evidentoi dhe vlerësoi si instrumentistët solistë më të mirë të këtij eventi.

Grupi tashmë, po përgatitet dhe për festivalin mbarëkombëtar të  Rapsodëve dhe Instrumentistëve në Lezhë, që mbahet më 25-26 tetor në qytetin e Lezhës.

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan