Një këngë mbretëreshës Teutë me kalanë e saj në Malaj, nga Frani poet dhe Frani mjeshtër i tingullit mirditas

Nga Pirusti News
1 443 Shikime

Fran Laska ashtu i qetë dhe i urtë duket se asgjë nuk trazon. Në fakt Frani “trazon” shumë me vargjet e tij. Ka trazuar shumë këngëtarë e muzikantë me vargjet e tij. Vetëm pak kohë më parë ka “trazuar” aq shumë prej zonës së Fanit në Zllakuqan, por edhe nga e gjithë Shqipëria dhe Kosova me këngën kushtuar mësuesit Ndrec Ndue Gjoka. Ndërsa këtë rradhë ka trazuar mbretëreshën “Teutë” që kishte zgjedhur një hapësirë në fshatin Malaj të bajrakut të Kthellës, për të ndërtuar një Kala, rrënojat e sëcilës ndodhen edhe sot në këtë fshat. Ndërsa ka ditur mësëmiri për të zgjedhur zërin dhe interpretimin melodioz të birit të asaj ane, i cili jeton prej shumë vitesh në Itali, por që kurrë nuk harron vendlindjen e tij, ku janë edhe rrënojat e kalasë së mbretëressës Teuta. Ai është Fran Tushaj i Tenës, një këngëtar i apasionuar i këngës mirditase, për të cilin vetë autori i tekstit, poeti Fran Laska shprehet:

Fran Tusha na përshëndet me një këngë për Teutën Mbretëreshë. 
Të dashur miq!. Po ju sajdis me këngën më të re kushtuar Mbretëresh Teutës. Sa herë më ka zgjuar Dielli, atje në Malaj, në dheun tim të bekuar, sytë e mi e kanë kundruar kalanë e saj që mijëra vjet mbanë emrin:
Kalaja e Teutës.

Teuta si gruaja e parë tutore (kujdestare), njerka e Pinit, birit të rritur të Agronit (që e kishte me gruan e parë), u vu në krye të shtetit Ilir e të ushtrisë, duke mbretëruar e komanduar në vitet 230-227 p.e.s. Teuta qe një personalitet i rëndësishëm i historisë Ilire. Sundoi vetëm për 3 vjet, por vepra dhe lavdia e kësaj gruaje ka triumfuar në shekuj. Me vargjet e Poetit Fran Laska, me muzikën e Mark Gjokës(Mjeshtër i Madh) me vlagën e zërit të zemrës sime,i këndova Mbretëreshës time, kalasë së ngritur prej saj, gdhendur nga duart e arta të parardhësve tanë që, shkruan histori. Dëgjim të këndshëm!

Edhe unë si autor i kësaj kronike ju ftoj ta dëgjoni këtë perlë të muzikës mirditase ku spikat edhe koreografia e cila mbahet gjallë edhe në kohët moderne, falë angazhimit të shumë aktorëve.

A. Ndoja

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan