Kapedani i Mirditës dhe “Maria Makdalena”! Nga Agim Picaku

Nga Pirusti News
1 481 Shikime

Dihet historikisht historia e madhe dhe e lavdishme e Markagjonëve, Kapedanëve të Mirditës. Historia e tyre është historia e qëndresës kombëtare, e vlerave të lirisë, kombit dhe Krishtërimit. Më i shquari i tyre ka mbetur Lleshi i Zi!

Ai ishte faktor përcaktues për fatet e pashallëkut të Shkodrës, Greqisë e pavarësisë së saj. Ai ishte kapedan i Mirditës, kapedan i burrave trima dhe i diellit si simbol i jetës. Mirdita është simbol i dritës, i Zotit dhe parajsës. Mirditë do të thotë ditë e mirë, ditë me diell dhe pritje e miqve që t’i sjellë Zoti. Asnjë krahinë në botë nuk është pagëzuar me këtë emër si Mirdita. Mirdita me një pakt të heshtur e hyjnor dëshiron që miqtw dhe “armiqtw” t’i presë në kullat e saj në pikë të mesditës e të diellit, në mënyrë që Zoti e drita të jenë dëshmitarë të mikpritjes, bujarisë e fisnikërisë së saj. Mirditorët, rastësisht, fisnikërisht e trimërisht kanë rezistuar nëpër shekuj betejash e qëndresa homerike, e sot janë shqiptar 24 karatësh e katolikë njëherësh.

Patriotët e mi!

Ka dymijë vite që ecim në kalvarin e kombit me kryqin e mundimeve mbi shpinë. Ka ardhur koha që shqiptarët e çdo besimi, bindjeje politike, feje e krahine t’a mbajnë mbi supe këtë kryq të rëndë vuajtjesh, mëkatesh e shpresash të kombit për të mos ia lënë Mirditës, kolonës vertebrale të kombit të gjithë peshën e historisë, të së kaluarës dhe të së ardhmes tonë të përbashkët.

Mirdita ime!

Nuk do të jeshë kurrë vetëm! Me ty është flamuri i kombit, trojet shqiptare, liria dhe dinjiteti i shqiptarve. Ti ke bekimin e Zotit. Të falem Mirdita ime. Zoti të bekoftë në përjetësi.

Agim Picaku

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan