Besimtarët e Rrëshenit dhe Ipeshkëvi Gjergj Meta, peligrinazh shpirtëror në datën e vdekjes së Imzot Vinçenc Prendushi

Nga Pirusti News
1 190 Shikime

Besimtarë të shumtë të Dioqezës së Rrëshenit, të prirë nga Ipeshkevi i tyre Gjergj Meta kanë udhëtuar pasdite në drejtim të Kishën e shën Luçisë në Durrës për të zhvilluar një meshë solemne në nderim të Së Lumit Vinçenc Prendushi, martir i Kishës Shqiptare, pushkatuar nga rregjimi komunist 70 vjetë më parë. Mesha ka filluar në ora 17.30 e udhëhequar nga Ipeshkëvi Meta, i cili fillimisht i ka njohur besimtarët mirditas me historikun 200 vjeçar të kësaj Kishe, më restaurimet e fundit, por edhe me faktin se aty pushojnë emra të shquar të Kishës, por edhe të historisë shqiptare si Dom Nikoll Kaçorri bashkthemelues i shtetit shqiptar, Lumit Vinçenc Prennushi si edhe të martirit tjetër Jul Bonati. Në meshën solemne për Vinçenc Prendushi morën pjesë edhe besimtarë nga zona e Durrësit, ndërkohë që Ipeshkëvi Gjergj Meta tregon mbi aktivitetin e ditës së sotme:

Po kush është i lumi Vinçenc Prendushi?

Në faqen Vatican-News, thuhet se i Lumi Imzot Vinçenc Prennushi, ipeshkëv e poet, martir. Nuk është e lehtë ta përmbledhësh me pak rreshta jetën aq të pasur të të Lumit shqiptar imzot Vinçenc Prennushit. Lindi në Shkodër më 4 shtator 1885. U Pagëzua me emrin Kolë, së shpejti ndjeu thirrjen e Zotit për jetën rregulltare. Hyr në kuvendin françeskan të vendlindjes më 1900; u shugurua meshtar në Tirol të Austrisë, ku kryente studimet, duke e ndërruar emrin në Vinçenc.
Nisi të botonte rreth 1909-1910-tës. Më 1911 botoi “Kangë popullore gegnishte”; më 1918 fletëpalosjen liturgjike “Fjala e Zotit”; “Java e Madhe”, libër feje, për javën para Pashkëve. Më pas dramat “E trathuemja” e “Prej robnie në liri”; studimin “Nder lamije të demokracisë së vërtetë” (1922). Kryeveprën poetike “Gjeth e Lule” e botoi më 1924, për të vijuar me veprat agjiografike “Shën Françesku i Asizit” dhe “Jeta e Shna Ndout prej Padue” (1913) ; “N’Agape”, vjershë (1926); “Vorri i fratit”, 1717-1918. Dy fjalë mbi jetën e A. Anton Soranit, dëshmitar feje françeskan (1918);

Ndër përkthimet e imzot Vinçenc Prennushit kujtojmë: “Quo Vadis” të novelistit polak, Henryk Sienkiewiz; “Burgjet e mia” të italianit Silvio Pellico, poemën “Dreizehnlinden” të gjermanit Friedrich Wilhelm Weber, nga e cila “Hylli i Dritës” u botuan te vetëm tri këngë. Këtu këputet veprimtaria e mbyllet, për të përfunduar kush e di se ku, arkivi i tij jashtëzakonisht i pasur.
Imzot Vinçenc Prennushi, njihet si këngëtar i ëmbëlsisë dhe i trishtimit. Ndër poezitë e tij, kumbon një jehonë e këndshme dhe një ushtimë e trishtë, ashtu siç këndon atdheun me bukuritë e tij, po kështu edhe kur vargëton misteret e besimit. Në poezinë e Prendushit, bota lëndore vështrohet si një ndër arsyet e shkatërrimit të njeriut, për shkak të paaftësisë për t’u vetëpërmbajtur dhe të lakmive të pangopura vetjake. Imzot Prennushi vdiq në burgun e Durrësit më 19 mars 1949.

Përgatiti: A. Ndoja

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan