Përkujtimi, Atë Lino Nikolai, kleriku i urtë, i patrazueshëm e fjalëmbël, në pesë vjetorin e kalimit në Amshim

Nga Pirusti News
736 Shikime

Pesë vjetë më parë, pikërisht më datë 1 tetor 2014, kaloi në amshin Padër Lino Nikolai. Për ata që kanë minimumin e kujtesës, Padër Linon e kujtojnë si njeriun e urtë, të patrazueshëm, fjalëmbël, pra siç në të vërtetë është bariu shpirtëror, i bekuar nga Zoti.

Për shumë vite Padër Lino shërbeu në Dioqezën e Rrëshenit, si prift në disa fshatra. Jo vetëm si bari shpirtëror, por Padër Lino u bë pjesë e pandalshme e banorëve të fshatit Kodër Rrëshen. Pas ceremonisë meshtare prifti i respektuar kalonte orë të tëra me banorët e këtij fshati, pa dallim moshave ndërkohë e quante veten si pjesë e pandarë të komunitetit.  

Pader Lino Nikolai, do të kujtohet si prifti human, i cili ndihej shqiptar dhe mirditas me mish e shpirt gjatë gjithë viteve që shërbeu në Mirditë. Ai do të kujtohet për humanitetin e pashoq në shumë aspekte, si prifti që ndërtoi kishën në Kodër Rrëshen, që u kujdes për varrezat dhe disa objekte social-kulturore, por edhe si predikues i saktë për jeten baritore dhe komunitare. Ai nuk harronte që ditëlindjen e Tij ta festone me bashkmoshatarët, ndërsa 70 vjetori u shënua si ditë e vërtetë feste në fshatin Kodër Rrëshen.

U prehsh në paqen e Hyjit, i urti Pader Lino!

Kush ishte Padër Lino

Lino Nicolai, lindur më 10.03.1929 në Borgorese – Rieti, një fshat malor afër Romës.
Mbaroi studimet e shkollës së mesme në Romë.
Studimet e liceut filozofik në Siena.
Studimet teologjike në Piacenza.
Më datë 30.05.1956 u shugurua meshtar në Misionin Vinçencian në Piacenza.
Nga viti 1956 – 1969, shërbeu me Misionin popullor në Itali, në zonat: Abruzzo, Sicilia, Sardegna.
Nga viti 1970 – 1982 famullitar dhe profesor i orës së besimit në Ferentino – Frosinone.
Nga viti 1982 – 1994 famullitar dhe profesor i orës së besimit në Bologna.
Prej viti 1994 – famullitar në mision në Shqipëri, zona baritore: Kodër Rrëshen – Tarazh – Jezull – Sheshaj dhe Lurth.

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan