“Nderi i Kombit” për mësuesin Ndrec Ndue Gjoka. Miratohet nga Presidenti propozimi i Akademisë Artit, Shkencës dhe Letrave “Mirdita”

Nga Pirusti News
714 Shikime

Në datën 9 shtator të këtij viti Kryesia e Akademisë së Artit, Shkencës dhe Letrave “Mirdita” ka miratuar propozimin drejtuar Presidentit të Republikës, për dhënien e titullit të lartë “Nderi i Kombit”, për mësuesin mirditas Ndrec Ndue Gjoka.

Pikërisht pas mbërritjes së kësaj shkrese në presidencë u muar vendimi përkatës, ndërsa sot në Ditën Ndërkombëtare të Mësuesit në Presidencë u zhvillua ceremonia e akordimit të titullit të lartë nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë Sh.T.Z. Ilir Meta.

Të pranishëm në këtë ceremoni si përfaqësues të këtij propozimi ishin z. Pjetër Marku, Kryetar i Akademisë, Artit, Shkencës dhe Letrave “Mirdita” dhe anëtari i kësaj kryesie z. Nikoll Loka.

Në njoftimin nga zyra e Presidencës thuhët se “Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Mësuesit, Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta vlerësoi sot shtatë përfaqësues të spikatur të arsimit shqiptar, me kontribute të vyera për reformimin cilësor të këtij sistemi.

Në ceremoninë solemne të organizuar me këtë rast, Kreu i Shtetit vlerësoi me Dekoratën “Nderi i Kombit” Ndrec Ndue Gjokën (pas vdekjes), me motivacionin: “Për kontributin e lartë dhënë si luftëtar i formacioneve partizane në luftën për çlirimin e vendit nga pushtuesit nazifashistë, si dhe përpjekjet e jashtëzakonshme për nxjerrjen e trevës së Fanit e Mirditës nga prapambetja në fushën e arsimimit. Brenda një kohe të shkurtër ia doli mbanë të bindë të rinj e të reja, burra e gra, për të frekuentuar kurset kundër analfabetizmit, duke thyer tabu e ndryshuar mentalitetin për shkollimin”.

 Titulli i lartë “Nderi i Kombit” për mësuesin unikal Ndrec Ndue Gjoka i’u dorëzuar nipit të mësuesit z. Nik Gjoka. Të pranishmit kanë vlerësuar veprën e Ndrec Ndue Gjokës në shërbim të përhapjes së dritës së diturisë në Mirditë dhe Kosovë.

a.ndoja

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan