Edhe qeveria e Zogut kërkoi unifikimin e drejtshkrimit të gjuhës shqipe

Nga Pirusti News
710 Shikime

Nga Aurenc Bebja*, Francë

“Le Petit Parisien” një ndër gazetat më prestigjioze në Franncën e viteve 30-të, ka botuar, në një ndër faqet e saj një shkrim mjaft interesant për Shqipërinë që asokohe ishte nën mbretërimin e mbretit Zog i Parë. Shkrimi është botuar të dielën e 6 tetorit 1935, në faqen nr. 5 të saj.

Artikulli është gjetur dhe përkthyer nga studiuesi Aurenc Bebja i cili e ka sjellë për blogun matjan Blogut “Dars (Klos).

 Në këtë artikull botuar asokohe sillen fakte mbi krijimin e një komisioni të posaçëm për unifikimin e drejtshkrimit të gjuhës shqipe.

Më konkretisht në katë artikull thuhet:

“Për unifikimin e drejtshkrimit të gjuhës shqipe

Tiranë, 5 tetor (Dep. Petit Paris.)

Ministria e Arsimit sapo ka formuar një komision të posaçëm për të studiuar mundësinë e unifikimit të drejtshkrimit të gjuhës shqipe.

Kjo iniciativë u prit me shumë simpati nga intelektualët dhe shkrimtarët e vendit”.

*Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

Ju mund të lexoni edhe...

takipçi al paketleri

ucuz türk takipçi

takipçi al paketleri ile tiktok yada instagram da fenomen olmak çok kolay, dünya geneli hemen fenomen ol!

ankara escort gaziantep escort bayan gaziantep escort kayseri escort gaziantep escort seks hikayeleri erotik film izle sakarya escort sakarya escort sakarya escort kuşadası escort serdivan escort hd porn konya escort konya escort bayan