Javascript Disabled!

Please Enable Javascript if you disabled it, or use another browser we preferred Google Chrome.
Please Refresh Page After Enable

Powered By UnCopy Plugin.

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe…Nga Adelina Pali, poete.

Nga Pirusti News
988 Shikime

Një promovim libri që i tejkaloi formatet standarte në të këtilla raste… Nën moderimin e shkëlqyer të mrekullueshmes, yllit të skenës Zj.Silvana Braçe, Akademia e Shkencave edhe këtë radhë u bë vatra ku u promovua libri im i tretë me poezi, vëllimi poetik “DEHJA IME.” Salla e mbushur plot për plot me miq poete dhe artistë, si dhe miq e dashamirës që e bënë këtë aktivitet mjaft mbresëlënës. Fjalën e hapjes e mori Regjisori, poeti dhe redaktori Bajram Torba, i cili është dhe autori i parathënies së librit, ku mes emocioneve shpalosi mendime për Adelinën si poete dhe Adelinen njeri…

 Ndër te tjera spikati fjala e të ftuarve specialë Preç Zogaj, Namik Dokle dhe Agron Ivani. Interpretimi i Aktorit të madh dhe tashmë mik i familjes Bujar Asqeriu i dha tone të veçanta aktivitetit.Një tjetër personalitet plot vlerë ndodhej dhe poeti, publicisti dhe drejtuesi i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë z. Albi Lushi, që me fjalën e tij beri një analizë profesionale për librin dhe poezitë në përgjithësi. Njëkohësisht referuan dhe Kryetari i degës së Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Qytetit të Durrësit, miku im Agron Calliku…. Mikja ime Mimoza Laskaj e cila udhëtoi 24 orë për të ardhur në gëzimin tim…sikurse dhe mikja tjetër Mimoza Eljona Osmani nga Greqia!

 Një falenderim shkon për miqtë e mi Drejtuesin e revistës “Mirdita” z. Pjetër Marku dhe poeten Helena Halilaj për fjalën e bukur! Njëkohësisht interpretimet e aktorëve të Teatrit “RIKTHIM ” Desantila Muja, Samir Perihana, si dhe interpretimet e Regjisorit Bajram Torba, na emocionuan së tepërmi. Por ato që i dhanë karakter festiv këtij eventi ishin muzikantët Parashqevi Çipa, Don Murati, Erind Bajo dhe Kuis Murati, që e mbushën sallën me tingujt e flautit ,violinës, kitarës dhe pjanos. Ku nuk munguan dhe dy fëmijët e mi në këtë performancë arristike.Zëri i tim biri dhe surpriza e vajzës sime ishin ajka e këtij eventi. Falenderim për mikun tonë Indrit Zhorda ku si gjithmonë është një derë e hapur dhe mbështetje e madhe për ne poetët!

Falenderim dhe mirnjohje për miqtë e mi pjesmarrës.

Ju mund të lexoni edhe...

Pin It on Pinterest